dywanolandia.pl

Blog tematyczny o domu i wystroju wnętrz

Meble

Jak pomalować meble – praktyczne i sprawdzone triki

Jak pomalować meble – praktyczne i sprawdzone triki

W Internecie opublikowano już całe mnóstwo tekstów poradnikowych czy nawet filmików instruktażowych, które pokazują krok po kroku, jak pomalować meble. W tym tekście nie będziemy raz jeszcze tego omawiać, ale skupimy się na kwestiach, które często są pomijane i zaniedbywane. To proste triki, dzięki którym malowanie mebli staje się znacznie łatwiejsze.

Ustalenie planu działania

Nigdy nie należy działać po omacku. Zwłaszcza w przypadku prac typowo budowlanych. Skoro planuje się zmienić wygląd mebli, trzeba wiedzieć, jaki efekt chce się ostatecznie osiągnąć, by dopasować go do aranżacji i jej pozostałych, występujących już w niej elementów. To, że farba jest „ładna” nie znaczy od razu, że warto ją kupić. Meble nie muszą być też malowane na jednolity kolor – opcji jest wiele, dlatego warto je sobie przemyśleć i wybrać tę jedną najlepszą.

Typ farby ma znaczenie

Mając natomiast konkretny plan działania i wizję idealnych mebli w głowie, można powoli realizować swoją koncepcję, rozpoczynając od wyboru odpowiedniej odmiany farby. Bo farby są jednak bardzo różne. Największą popularność wśród nich zyskały te akrylowe, ftalowe (inaczej mówiąc alkidowe) oraz kredowe. Każda z nich ma zgoła inne właściwości, bo akrylowa cechuje się tym, iż może być śmiało używana na zewnątrz, podczas gdy ftalowa okazuje się bardzo prosta w użyciu (idealna dla osób niedoświadczonych w malowaniu mebli), a kredowa daje niezwykły efekt wizualny, nieco starodawny, wpisujący się w klimaty retro. Istnieje też coś takiego jak farba renowacyjna. Jak sama nazwa wskazuje, ona służy raczej do renowacji mebli, dlatego wymaga tego, by zaaplikować ją przynajmniej kilkukrotnie (warstwowo).

Nie wystarczy więc dowiedzieć się, jak pomalować meble. Trzeba też pozyskać wiedzę na temat tego, jakiej farby użyć, aby osiągnąć założony efekt i ułatwić sobie pracę, a nie ją utrudniać.

Właściwe przygotowanie do pracy

Technika malowania wybrana, farba kupiona, no to teoretycznie nie pozostaje nic innego, jak tylko zabierać się za najcięższą robotę. Ale jeszcze chwilka. Meble muszą bowiem zostać przygotowane do malowania, bo w przeciwnym wypadku mogą w ogóle nie przyjąć farby lub w niektórych miejscach wchłonąć ją w większej ilości, co doprowadzi do powstania zacieków i raczej marnego efektu. Malowaną powierzchnię należy na pewno bardzo dokładnie oczyścić i w miarę możliwości wygładzić. Warto też ją przemyć, a następnie wytrzeć do sucha. Dopiero po przeprowadzeniu tych czynności można zabierać się za samo malowanie.

Udostępnij