dywanolandia.pl

Blog tematyczny o domu i wystroju wnętrz

DomRemont

Grzyb na ścianie – jak go usunąć?

Grzyb na ścianie – jak go usunąć?

Nadmiar wilgoci w domu może doprowadzić do powstania grzyba na ścianie, który jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. Co trzeba wiedzieć o grzybach pleśniowych?

Grzyb na ścianie – przyczyny powstania

Prawidłowa wilgotność w domu waha się w przedziale 30 -65 %, gdy przez dłuższy czas utrzymuje się wilgoć w granicach 80 %, a temperatura w domu jest w granicach 20 – 30 º C powstają warunki sprzyjające do wzrostu grzybów pleśniowych.

Grzyb na ścianie ma zielonkawy lub czarny kolor. Wygląda jak delikatny meszek, który osadza się najczęściej w rogach pomieszczenia, za segmentami czy w miejscach, gdzie jest duża wilgotność. W mieszkaniu pojawia się nieprzyjemny, stęchły zapach, którego nie można w żaden sposób się pozbyć.

Nadmiar wilgoci może pochodzić z zewnątrz. Źle uszczelnione kominy, okna czy łączenia dachu dają wiele okazji wodzie, by wdarła się do mieszkania. W starszych budynkach często również brakuje izolacji poziomej. Złe uszczelnienie fundamentów powoduje, że woda podchodzi od podłoża. Mury nasiąkają od samego dołu, a wilgoć systematycznie posuwa się do góry.

W przypadku zaniedbanie instalacji wodno-kanalizacyjnej grzyb na ścianie może pojawić się, również w środku mieszkania. Kolejną przyczyną grzyba na ścianie może być również brak sprawnej wentylacji.

Jak usunąć wilgoć z mieszkania?

Grzyb na ścianie jest wyjątkowo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wywołuje choroby układu oddechowego, bóle stawów i mięśni, nieżyt nosa, bóle migrenowe, alergie, a nawet nowotwory żołądka, przełyku oraz krwi. Jak widać grzyb na ścianie jest wyjątkowo groźny i powoduje liczne dolegliwości.

Chcąc, by w mieszkaniu była odpowiednio utrzymana wilgoć koniecznie należy zadbać o sprawną wentylację. Ważne jest również wietrzenie mieszkania, które powinno odbywać się regularnie zarówno latem, jak i w okresie zimowym.

Chcąc usunąć grzyb na ścianie należy usunąć miejsce, w których wilgoć dostaje się do mieszkania. Konieczne jest zaizolowanie łączeń dekarskich, które są bardzo podatne na usterki. Chcąc usunąć zawilgocenia wnikające od dołu można wykonać iniekcje, czyli wstrzykniecie środków chemicznych, które będą tworzyły izolację.

Grzyb na ścianie usuwamy wodą. Ścianę należy dokładnie wyszorować szczotką ze sztywnym włosiem. Bardzo ważne jest, by ściana została dobrze wysuszona. Można do tego użyć osuszaczy. Kolejnym krokiem jest nałożenie na ścianę środka grzybobójczego.

Usuwanie grzyba ze ściany w ten sposób sprawdzi się wyłącznie, gdy jest on na wierzchniej warstwie. Grzyb, który zaatakuje ścianę głębiej, można usunąć wyłącznie skuwając tynk.

Udostępnij