dywanolandia.pl

Blog tematyczny o domu i wystroju wnętrz

Wyposażenie

Wystrój wnętrz – przegląd stylów aranżacyjnych

Wystrój wnętrz – przegląd stylów aranżacyjnych

Trendy wnętrzarskie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Co jakiś czas wraca w glorii i chwale styl skandynawski, by po chwili zostać zmieniony w sztafecie kolorów, kształtów i zdobień przez styl minimalistyczny. Wystrój wnętrz zależy jednak nie tylko od aktualnej mody. Równie istotne, a może nawet istotniejsze, są preferencje indywidualne, zależne od naszego charakteru, gustu czy nawet kaprysu. Podobno w roku 2022 dominować ma znowu styl minimalistyczny, no ale przecież jest tyle innych opcji do wyboru. Poniżej krótko scharakteryzujemy kilka z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich i zasygnalizujemy (delikatnie), które będą na topie w obecnym sezonie.

Styl minimalistyczny – wraca moda na prostotę

Designerzy i architekci wskazują, że to właśnie minimalizm będzie królować w sezonie 2022 w wystroju i aranżacji przestrzeni mieszkalnych. Nie będzie to wszelako owa spartańska surowość, z jaką mieliśmy do czynienia dawniej. Wkraczają z pełną siłą elementy ocieplające wnętrze, takie jak choćby wzorzyste tapety i zasłony oraz bardziej wymyślne kinkiety. Minimalistyczna maniera najbardziej widoczna będzie w doborze mebli, no ale prosta kanapa, stolik kawowy lub ława ze szkła, to wyznaczniki tego stylu. Stonowane będą nadal oczywiście kolory takiej furnitury, a dominować będzie neutralna biel i nieśmiertelna czerń. Doskonałym dopełnieniem może być za to kolorowy akcent w postaci poduszek dekoracyjnych lub dywanu.

Styl skandynawski – nadal na topie?

Ten styl przez ostatnie dwie mniej więcej dekady szturmem zdobył salony i inne wnętrza mieszkań. Prostota, nieco tożsama z minimalizmem oraz jednoczesne akcentowanie ciepłych elementów w wystroju i aranżacji domu, będzie prawdopodobnie nadal na topie. Wykorzystanie naturalnych materiałów, przytulne i ciepłe drewno w tonacjach białych i szarych, coraz częściej idzie w parze z eleganckimi, złotymi czy srebrnymi, wykończeniami. Pamiętać przy tym należy, że styl skandynawski wcale nie jest jednolity – przez lata ewoluował i obecnie pojawia się w kilku odsłonach. Od naszych preferencji zależy, czy będzie to klasyczny trend gustawiański, cukierkowy folkowy, czy może raczej modernistyczny new nordic.

Styl japoński i lata 80-te

Filozofia zen to prostota nie tylko w myśleniu, ale także w przestrzeni, formie i świetle. Stonowane i harmonijne kolory, nawiązujące do natury i ziemi, są ostatnimi czasy także w natarciu. Wszelkiego rodzaju zielenie, beże i brązy świetnie komponują się we wnętrzach nacechowanych symetrią i porządkiem. To estetyka feng shui, ograniczenie do niezbędnego minimum ilości mebli i sprzętu AGD. Niskie stoliki kawowe, półki oraz komódki to wszystko czego potrzeba do szczęścia. No prawie…

Ten krótki przegląd żadną miarą nie wyczerpuje wszystkich opcji – mamy jeszcze chociażby style japandi czy bocho, te jednak zdają się być w pewnym odwrocie. Kontratakują za to z pełną mocą cudowne i kolorowe lata 80-te! To istotna opozycja do przedstawionych powyżej rozwiązań. Królują tutaj ekscentryczne bryły, geometryczne wzory i ostro kontrastujące barwy. Zatem, jest w czym wybierać!

Udostępnij