dywanolandia.pl

Blog tematyczny o domu i wystroju wnętrz

BudownictwoDom

Rozbudowa domu – taras, weranda, szklarnia lub warsztat

Rozbudowa domu – taras, weranda, szklarnia lub warsztat

Myślisz o dobudowaniu do domu dodatkowego pomieszczenia, ale nie jesteś pewien, na jaką formę się zdecydować? Nie wystarczy sama chęć na stworzenie dodatkowej przestrzeni, trzeba jeszcze mieć plan, jak ją ciekawie zagospodarować. Zapoznaj się z kilkoma pomysłami na aranżację tarasu i wykorzystanie dobudówek.

Taras

Najprostszą formą stworzenia dodatkowej przestrzeni należącej częściowo do domu, a częściowo do ogrodu, jest dobudowanie do domu tarasu, brukowanego albo drewnianego. Taras możemy spróbować wybudować sami, oczywiście po dokładnym zapoznaniu się z wymaganą techniką. Niekryty niczym taras nadaje się do pełnego użytkowania co prawda tylko przez część roku, jednak nadal ułatwia postawienie w ogrodzie stołu, leżaków i grilla, szczególnie, jeżeli teren naszej działki jest bardzo nierówny albo zagospodarowany kwiatami czy grządkami warzywnymi.

Weranda

Bardziej skomplikowana do wybudowania niż taras, ale za to okryta lekkim zadaszeniem chroniącym przed wiatrem czy opadami atmosferycznymi weranda jest uroczym elementem domu. Umieszczamy ją zazwyczaj przy tylnym wyjściu, otwartą na ogród. Drewniane werandy wyglądają bardzo ładnie, ozdobione donicami z kwiatami albo obecnie bardzo modnymi „fairy lights”, łańcuchami z lampkami. Do oświetlenia werandy możemy użyć lampek i lamp solarnych, a dla uzyskania skandynawskiego nastroju, latarenek na świece.

Szklarnia

Pomieszczeniem, które jest bardzo efektowne i możemy z łatwością dobudować je do domu, jest szklarnia. Szklarnia jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które lubią kontakt z roślinami przez cały rok, ale z uwagi na zwierzęta albo małe dzieci nie mogą trzymać ich w wielu miejscach w domu. Szklarnia nie tylko umożliwia uprawianie gatunków roślin zbyt delikatnych na nasz klimat, ale również owoców i warzyw, a odpowiednio urządzona, może stać się prawdziwą atrakcją dla osób odwiedzających nasz dom.

Warsztat

Rozbudowa domu o pomieszczenie przeznaczone na warsztat to pomysł, który z pewnością spodoba się wszystkim majsterkowiczom. Warsztatu również nie musimy ocieplać, przynajmniej nie w taki sposób, jak pomieszczenia wewnątrz domu, trzeba jednak będzie pociągnąć do niego instalację elektryczną i dobrze zabezpieczyć przed wilgocią, zwłaszcza, jeśli nasze hobby wymaga używania specjalistycznych narzędzi, jak na przykład stolarstwo. W dobudówce tego typu możemy również spokojnie wykonywać wszelkie prace związane z wydawaniem hałasów, ponieważ jest oddzielona od domu jego ścianami nośnymi.

Udostępnij