dywanolandia.pl

Blog tematyczny o domu i wystroju wnętrz

Remont

Mycie ścian przed malowaniem – co warto wiedzieć?

Mycie ścian przed malowaniem – co warto wiedzieć?

Przeprowadzanie remontu w mieszkaniu to bardzo skomplikowany i sprawiający wiele trudności proces. Nawet tak proste zadanie, jak malowanie ścian, może mieć przed inwestorami wiele tajemnic. Przykładowo mało kto wie, czy mycie ścian przed malowaniem jest obowiązkowe, czy też nie. A jeśli tak to, jak się je powinno przeprowadzać? Warto się nieco o tym dowiedzieć, ponieważ może to w znaczący sposób wpłynąć na cały proces przeprowadzania remontu.

Czy warto myć ściany przed malowaniem?

Na samym początku jednoznacznie trzeba powiedzieć, że mycie ścian przed malowaniem jest naprawdę bardzo ważne i wskazane. Z jakiego powodu? Wbrew pozorom domowe ściany są brudną powierzchnią. Gromadzi się na nich nie tylko kurz, lecz także mogą się ona zabrudzić tłuszczem czy też pajęczynami. Narastające przez lata zabrudzenia mogą naprawdę negatywny wpłynąć na jakość położonej na takiej ścianie farby. Stanie się ona nierówno pomalowana, a często może nawet dochodzić do sytuacji, gdy farba miejscami będzie odchodziła. Ma to oczywiście ogromnie negatywne działanie na estetykę tak pomalowanej ściany, a także całego pomieszczenia.

Czym umyć ścianę przed malowaniem?

Skoro już wiadomo, jak ważne jest mycie ściany przed malowaniem, warto się teraz zastanowić nad tym, w jaki sposób powinno się to wykonać. Od czego zatem należy rozpocząć proces przygotowywania ściany do mycia i dalszego jej malowania? Zdecydowanie najważniejszą sprawą na początek jest to, aby upewnić się, czy nie ma na ścianie obecnych grzybów i pleśni. Jeśli takowe są, trzeba najpierw podjąć się ich usunięcia. Najlepiej jest to wykonać przy pomocy specjalnego środka chemicznego, który należy rozprowadzić w zanieczyszczonym miejscu.
Jeśli ściana przy pomocy środka grzybobójczego będzie już wolna od takiego zabrudzenia, następnie należy przejść do jej mycia. W tym celu należy posiadać specjalną gąbkę, a także miotełkę i odkurzacz. Od czego trzeba zatem zacząć? Podstawową czynnością jest usunięcie ze ściany kurzu, a także pyłu i piasku. Należy wykonać to miotełką, a także odkurzaczem. Kolejnym krokiem jest mycie ściany przy pomocy gąbki. Warto do tego zadania wykorzystać po prostu wodę z mydłem, ponieważ silniejsze środki chemiczne mogą uszkodzić ścianę. Jeśli po tym zadaniu na ścianie nadal obecne będą tłuste plamy, do ich usunięcia konieczne będzie wykorzystanie specjalnych środków takich jak np. mydło malarskie. Dzięki niemu szybko tłusta plama zostanie ze ściany usunięta. Na sam koniec pozostaje już tylko odczekać, aż ściana się wysuszy i można przejść do właściwego zadania, czyli malowania.

Udostępnij