Nie każdy ma możliwość prowadzenia dużego ogrodu, bo nie zawsze dysponuje odpowiednio dużym terenem. Nie wszyscy mają też czas, by należycie dbać o duży ogród. Mogą wtedy założyć niewielki ogród na balkonie i cieszyć się urokiem zieleni oraz kolorowych kwiatów.
Jak założyć ogród na balkonie
Zakładając ogród na balkonie trzeba wziąć pod uwagę to, jak długo utrzymywać będzie się na nim słońce. Jeśli balkon znajduje się od północnej strony, słońca nie będzie na nim prawie wcale, więc nie wszystkie rośliny będą okazałe. Balkon południowy jednak też ma swoje wady – mocne letnie słońce może niszczyć rośliny. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, która strona świata sprzyja prowadzeniu ogrodu na balkonie. Trzeba po prostu dostosować roślinność do panujących warunków.
Ogród na balkonie należy zacząć planować od rysunku. Wielkość balkonu oraz budżet pozwolą określić, na jak duży ogród można sobie pozwolić. Od stron wschodniej i zachodniej dobrze będzie rosła większość roślin ozdobnych, głównie jednorocznych roślin kwitnących (pelargonie, surfinie, petunie, supertunie) oraz warzywa i zioła.
W wypadku zaciemnionych balkonów lepiej wybrać rośliny zielone, np. bukszpany i uzupełnić je bratkami, które są odporne na mróz i działanie wiatru. Będą ładnie kwitły mimo braku słońca. Werbeny i pelargonie sprawdzą się na słonecznych, południowych balkonach. Trzeba jednak pamiętać o ich podlewaniu, nawet dwa razy dziennie. Niestety w takich warunkach mogą nie poradzić sobie gatunki o ozdobnych liściach, np. bluszcze.
Typy ogrodów, które można zorganizować na balkonie
Balkon można zamienić w sielski, wiejski ogródek pełen aromatycznych ziół i jednorocznych warzyw. Wbrew pozorom, sporo warzyw i owoców można uprawiać w donicach lub skrzynkach na balkonie. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie podłoże i nawożenie.
W ramach ogrodu wertykalnego można posadzić zioła, które sprawdzą się w kuchni. Bazylia, tymianek i oregano świeżo zerwane mogą nadać wyjątkowego smaku sałatkom. Pietruszka i lubczyk doskonale sprawdzą się w zupach a szczypiorek to popularny składnik past kanapkowych. Większość ziół doniczkowych można kupić w sklepach ogrodniczych lub marketach. Należy pamiętać, by nie wystawiać ich na działanie ostrych promieni słonecznych, bo mają delikatne liście.
Z kolei w pojemnikach można hodować pomidory, sałatę i rzodkiewkę. Niektórzy decydują się również na krzewy ogórków, ale im trzeba zapewnić miejsce do pięcia się w górę nawet na wysokość 1,5 metra.
Najmilsze dla oka są ogrody kwiatowe. Najczęściej wykorzystuje się do nich skrzynki zwisające przy barierkach lub wiszące tuż przy zadaszeniu. Sadzi się w nich głównie rośliny jednoroczne. W takim ogrodzie sprawdzą się surfinie i petunie oraz pelargonie. Trzeba je regularnie nawozić i podlewać, ale za to odwdzięczą się obfitym kwitnieniem aż do później jesieni.