dywanolandia.pl

Blog tematyczny o domu i wystroju wnętrz

BudownictwoDom

Od czego zacząć budowę domu w 2022 roku?

Od czego zacząć budowę domu w 2022 roku?

Wielu ludzi marzy o własnym domu. Aktualna sytuacja pandemiczna sprawiła, że mieszkania w bloku w pobliżu centrum nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze dwa lata temu. Chociaż budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami, to coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Od czego zacząć budowę domu? Na co w szczególności zwracać uwagę?

Formalności

Formalności przy budowie domu jest mnóstwo, zwłaszcza w pierwszym i ostatnim etapie. Przepisy budowlane mogą wydawać się trudne do zrozumienia i niektórzy łatwo mogą się pogubić w gąszczu dokumentów. Część formalności należy dopełnić zanim jeszcze wbije się przysłowiową łopatę w ziemię.

1. Wypis i wyrys z MPZP
Zakładając, że mamy już działkę, musimy uzyskać wypis i wyrys Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje, które dotyczą użytkowania budynku, ale także dopuszczalna wielkość powierzchni domu, a nawet kąt nachylenia i kolor dachu.

2. Mapa do celów projektowych
Zanim jeszcze wybierzemy projekt domu, który chcemy zbudować, musimy zlecić geodecie wykonanie mapy do celów projektowych. Będzie ona potrzebna dla architekta adaptującego.

3. Projekt domu
Możliwości wyboru projektu są ogromne. Można kupić gotowy projekt z katalogu lub zlecić architektowi wykonanie indywidualnego. Ten pierwszy trzeba jeszcze będzie poddać adaptacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Natomiast projekt indywidualny jest droższy, ale dostosowany do naszych potrzeb.

Pozwolenie na budowę

W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że posiadanie działki budowlanej, nie oznacza jeszcze, że otrzymamy pozwolenie na budowę. Niestety cała procedura jest czasochłonna i wymaga przedstawienia mnóstwa dokumentów. Od czego zacząć? Po pierwsze, należy złożyć w starostwie powiatowym odpowiedni wniosek z dołączonym do niego projektem budowlanym, oświadczeniem inwestora, że posiada prawo do dysponowania działką, decyzją o warunkach zabudowy, a także potwierdzeniem, że projektant ma potrzebne uprawnienia.

Urząd ma 60 dni na wydanie pozwolenia, ale najczęściej udaje się je uzyskać już po miesiącu. Wszystko zależy czy wniosek jest kompletny i czy nie ma żadnych braków i chybień. Samo pozwolenie jest ważne przez 3 lata. Oznacza to, że w tym czasie trzeba rozpocząć budowę.

Budowa domu

Kiedy już udało się przebrnąć przez sprawy urzędowe można zacząć budowę wymarzonego domu. Oczywiście pierwszym krokiem będzie wykonanie fundamentów lub płyty fundamentowej, następnie wykonuje się ściany zewnętrzne, wewnętrzne, schody i stropy. W kolejnym etapie powstaje konstrukcja dachu, jego pokrycie i kominy, montuje się także okna i drzwi. W tym momencie przychodzi czas na wykonanie instalacji i tynków, a na samym końcu można rozpocząć prace wykończeniowe i montażowe.

Udostępnij