dywanolandia.pl

Blog tematyczny o domu i wystroju wnętrz

Dom

Jaki filtr do oczyszczacza powietrza jest najbardziej skuteczny?

Jaki filtr do oczyszczacza powietrza jest najbardziej skuteczny?

Nie wszyscy użytkownicy oczyszczaczy powietrza zdają sobie sprawę z tego, że filtr do oczyszczacza powietrza ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o pracę urządzenia. Warto wiedzieć, jakie są wady i zalety dostępnych na rynku rozwiązań, by móc dopasować takie, które będzie spełniało wszystkie pokładane w nim oczekiwania.

Wstępny filtr do oczyszczacza powietrza

Jest to filtr, który umieszczony jest tuż przy wlocie powietrza do urządzenia i to właśnie do niego wpada powietrze przez nie zasysane. Zadaniem filtra wstępnego jest zatrzymywanie widocznych gołym okiem zanieczyszczeń w dużych rozmiarach. Mowa tutaj między innymi o kurzu, sierści czy też włosach. Z racji tego, że zatrzymuje on największe zabrudzenia, pozostałe filtry urządzenia mogą działać bez przeszkód przez dłuższy czas. Trzeba pamiętać o tym, że dla sprawnej pracy urządzenia czyszczenie filtra wstępnego należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. Bez żadnego problemu można go odkurzać, myć pod wodą, a także czyścić ręcznie. Filtr wstępny występuje w większości dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza.

Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://filterbank.pl/pl/c/Filtry-do-oczyszczaczy-powietrza/13/

O węglowym filtrze do oczyszczacza powietrza

Już na pierwszy rzut oka przypomina on nieco czarny plaster miodu. Zbudowany jest z granulek węgla aktywnego, który dzięki swojej dużej powierzchni jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o neutralizację lotnych związków organicznych. Mowa tutaj o zanieczyszczeniach, które powstają podczas palenia papierosów bądź też używania intensywnie pachnących farb. Filtr węglowy doskonale sprawdza się, jeśli chodzi o pochłanianie zapachów powstających w pomieszczeniu.

Aby węglowy filtr do oczyszczacza powietrza działał przez dłuższy czas skutecznie, należy go regularnie czyścić. Co jakiś czas warto zastąpić go w nowym egzemplarzem, w zależności od warunków, w których pracuje urządzenie. Przy zakupie filtra węglowego warto zwrócić uwagę na to, jak dużo gramów węgla aktywnego zawiera. Im go więcej, tym większą skutecznością oczyszczania powietrza charakteryzuje się konkretny filtr.

O filtrze do oczyszczacza powietrza HEPA

Jeśli chodzi o filtr do oczyszczacza powietrza, to filtr HEPA bez wątpienia jest jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych filtrów. Jego zadaniem jest pochłanianie kurzu, pyłków, bakterii i wirusów, a także pyłów zawieszonych. Najwyższej klasy filtry HEPA są w stanie zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń, które przedostają się do powietrza. Trzeba pamiętać o tym, że filtry HEPA należy regularnie wymieniać, aby zagwarantować sprawną pracą oczyszczacza powietrza. To, jak często należy przeprowadzać ich wymianę zależne będzie od pory roku, częstotliwości używania filtra, a także producenta konkretnego modelu oczyszczacza powietrza.

Warto wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są filtry HEPA, które można myć ręcznie bądź też w zmywarce. Bez wątpienia są one bardzo ekologicznym rozwiązaniem, które dodatkowo pozwala na spore oszczędności. W ten sposób można ograniczyć liczbę odpadów i wykazać się troską o środowisko naturalne, a przy okazji zatrzymać w portfelu pieniądze, które normalnie wydałoby się na zakup nowego filtra.

Udostępnij